Korpus Kültür Sanat Yayıncılık | Topkapı Sarayı Müzesi Prestij Kitabı
 • Topkapı Sarayı Müzesi Prestij Kitabı Satın Al, Korpus Kültür Sanat ve Yayıncılık

Topkapı Sarayı Müzesi Prestij Kitabı

 

Topkapı Sarayı, Osmanlı İmparatorluğu’nun yüzyıllar boyunca başkenti olan İstanbul’da, devletin yönetim merkezi ve hanedanın oturduğu yer. Yani bir anlamda da evi.

Fatih Sultan Mehmed’in 15. yüzyıl ortalarında yaptırttığı, kendinden sonraki sultanlar döneminde ise yer yer mimari değişikliğe uğrayan bu saray, Boğaziçi’nin görkemli bir  yeri olan Sarayburnu’nda. Bir yanı Haliç, öteki yanı Karadeniz’e ve Marmara Denizi’ne açılıyor. Büyük bir coğrafyada hüküm süren İmparatorluğun, bahçeler, teraslar içindeki yedi yüz bin metrekarelik yönetim ve konut alanı. Bu görkemli Saray bir bakıma gücün simgesi: Mütevazı ama gizem dolu bir mekan.

Aynı zamanda da sanatın; edebiyatın, müziğin, resmetmenin ve büyük törenlerin tanığı. İmparatorluğun hükmettiği her bir yandan gelen sanatçıların çalıştığı, eserlerinin özenle saklandığı ve günümüze aktarıldığı bir kültür merkezi. Güç, gizem, tutku ve entrikaların yaşandığı Topkapı Sarayı, aynı zamanda savaş kararlarının da alındığı bir mekan. Ama hepsinin ötesinde, hikayesi dilden dile ve kuşaktan kuşağa aktarılan, günümüz için çok zengin bir kültürel mirasın da odak noktası.

Bu özelliklerinden dolayı Topkapı Sarayı, günümüz için bir müze saray. Sergilenen eserleri izleyenler için ise bir düş, masal yada gerçeğin kendisi. İşte tüm bu özelliklerinden ötürü, bugüne değin yayınlanan örnekleri dışında, Topkapı Sarayı Müzesi’nin yetkin yönetici ve uzmanlarının kaleme aldığı Topkapı Palace Museum  kitabı, bir anlamda ilk kez yayınlanan görselliği ile de farklı bir kitap. Büyük bir İmparatorluğun yaşandığı Topkapı Sarayı’nın öykü ve gizemini, müze konumunu ve kültürel mirasın evrensel eserlerini görsel bir şölen içinde sunduğumuz inancındayız.

 

Bugün zaman ayırıp sarayı gezme fırsatı bulsanız bile bunu laiki ile yapmanız uzun sürecektir. Ayrıca dünyanın sayılı saray-müzelerinden biri ve üç buçuk milyondan fazla ziyaretçi alması sebebiyle sık sık restorasyon ve sergi yenileme çalışmaları yapılmaktadır. Bu nedenledir ki tüm zamanınızı ayırıp gezseniz bile hiçbir zaman tüm seksiyon ve eserleri görmeniz mümkün değildir. Biz sizin için müze koleksiyonundaki en değerli eserleri ve tüm seksiyonları bu kitapta yayımladık.

 

İçindekiler

 • Tarihçe: Prof. Dr. İlber Ortaylı
 • Harem: Canan Cimilli (Topkapı Sarayı,Uzman)
 • Çin ve Japon Porselenleri: Ayşe Erdoğdu (Topkapı Sarayı,Uzman)
 • Avrupa Porselenleri ve Camları, İstanbul Cam ve Porselenleri, Bakır ve Pirinç Eserler, Osmanlı ve Avrupa Gümüşleri: Ömür Tufan (Topkapı Sarayı,Uzman)
 • Silahlar: Ahmet Ayhan (Topkapı Sarayı,Uzman)
 • Padişah Elbiseleri: Sibel Alparslan Arca (Topkapı Sarayı,Uzman)
 • Saray Hazinesi; Emine Bilirgen (Topkapı Sarayı,Uzman)
 • Has Oda(Mukaddes Emanetler Dairesi): Sevgi Ağca (Topkapı Sarayı,Uzman)
 • Köşkler: Ferda Albek (Topkapı Sarayı,Uzman)
 • Osmanlı Padişahları kronolojisi.

 

 

Details

Bir Yorum Bırakın