Korpus Kültür Sanat Yayıncılık | Anadolu Topraklarında Mozaik
 • Anadolu Topraklarında Mozaik Kitabı, Satın al, ISBN: 605-5495-08-4

Anadolu Topraklarında Mozaik

 

Anadolu Topraklarında Mozaik kitabı, binlerce yıldan beri yeryüzü coğrafyasında var olan kare’ nin, renklerle bezenmiş büyük efsanesidir.

Aynı zamanda, her mozaik karesi, yan yana dizilince, bir edebiyat metnindeki sözcüklerin yarattığı cümlelere benzer: Geçmiş uygarlıklardan beri söylenegelen resmetme olgusunun destanı olarak.

Bu büyük serüvende mozaik sanatı, kimi zaman halkın dillendirdiği efsaneleri, günlük hayatı ve kimi zaman da kutsal metinleri konu edinmiştir. Ama doğa’ nın da izini sürerek.

Hayatın kendisi, mozaik değil mi zaten?

Renkli küplerin sonsuzluğunda ki büyük yolculuk!..

Anadolu topraklarına konup göçen farklı kültürlerin, bilinen ve bilinmeyen kareleri bu nedenle kitabımızın öyküsü.

Mozaik sanatı adına, bir gezgin güncesi gibi tanık olduğumuz tek şey ise; Anadolu’nun her toprak diliminde, mozaik sanatı adına bir edebiyat metninin varlığıdır: Her mozaik bir masal ve efsane.

Konup göçen uygarlıkların anlam yüklü görsel şöleni her biri…

 

Gürol Sözen

 

HSBC Bankası’nın sponsorluğunda ve Gürol Sözen’in koordinatörlüğünde çalışan kalabalık bir ekibin ortak ürünü olan ‘Anadolu Topraklarında Mozaik’ isimli kitap, zengin görsel malzemesi, uzman makaleleri ve mozaiklerin kendi öykülerine yakışan zengin metinleriyle Korpus Kültür Sanat Yayınları tarafından hayata geçirildi.

Birçok mozaiğin ilk defa görüntüsünün yayınlandığı Anadolu Topraklarında Mozaik kitabı, 3 yıllık bir araştırma ve çekim sürecinde hazırlandı. 
Mozaik karesinden esinlenilerek 33×33 cm boyutunda, kare kitap olarak Erkal Yavi tarafından tasarlanan proje, yazarın kareden yola çıkış amacını tasarımla pekiştirmiş oldu. Bir yılı aşkın bir zaman zarfında; prestij kitap projelerimizin fotoğrafçısı ve aynı zamanda şirketimizin kurucusu Bahadır Taşkın tarafından özel ve donanımlı aletlerle; Ayasofya Müzesi, Kariye, Pammakaristos (Fethiye), Aya İrini deposu ve  Mozaik Müzesi çekimleri yapıldı. Ayrıca, Antakya Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi, Gaziantep Zeugma Mozaik Müzesi, Urfa Haleplibahçe ören yeri, Metropolis Antik kenti ören yeri, Efes Müzesi’nde de özel fotoğraf çekimleri yapıldı.

Anadolu Topraklarında Mozaik kitabının Gürol Sözen kaleminden sanat, hayat, ve tecrübe dolu metinlerinin yanısıra, Prof. Dr. Robert Ousterhout ve Revza Ozil yayın danışmanlığını yaptığı uzmanları makaleleri, kitabı tekrarı pek mümkün olmayan bir mertebeye getirdi.

İçindekiler

 • Metin: Gürol Sözen

 

Makaleler

 • Büyük Saray Mozaikleri ve İmparatorluk Gücü Kavramı: Doç.Dr. Sarah (Basset, İndiana Üniversitesi Sanat Tarihi Bölümü)
 • İstanbul’un Erken Dönem Taban Mozaikleri: Örgü Dalgıç (Amerikan Katolik Üniversitesi)
 • Ayasofya’nın Özgün Mozaik Süslemeleri: Helen C. Evans (Metropolitan Sanat Müzesi’nin Bizans Sanatı ve  Mary – Michael Jaharis kuratörü)
 • İmparatorluğun Kalbindeki Tasvirler: Ayasofya’nın İnsan Figürlü Mozaikleri:  Prof.Dr. Robert Ousterhout (Pennsylvania Üniversitesi)
 • Ayasofya’nın Kubbe Mozaiklerinin Restorasyonu: Revza Ozil (Arkeolog ve Konservatör) ve Thomas Organ (Konservasyon ve Restorasyon Milli Konseyi Enstitüsü)
 • Sonsuz Boşluktaki İkonlar: Kariye’deki Mozaikleri Algılamanın Çesitli Yolları: Prof.Dr. Robert Ousterhout
 • Aya İrini’nin Apsis Mozaikleri: İkonoklazmanın İhtişamı; Jordan Pickett (Pensssylvania Üniversitesi)
 • İstanbul’daki Theotokos Pammakaristos (Fethiye Camii) Mozaikleri;  Doç.Dr. Vasileios Marinis (Yale Kutsal Müzik Enstitüsü ve İlahiyat Okulu)
 • İstanbul’un Unutulmuş Bazı Mozaikleri: Prof.Dr. Robert Ousterhout

 

Details